משקפי ראיה לילדים

ילדים לא אוהבים להרכיב משקפיים, זה לא סוד. על אף בעיות הראייה, הם יעדיפו להתחמק מזה, ועוד יותר להתחמק מבדיקות אצל רופא עיניים. ההתמודדות עם המצב מצד ההורים היא לא פשוטה, ובכל זאת מוטלת עליהם האחריות להפוך את תהליך רכישת המשקפיים לחוויה נעימה עבור הילד ושלא יקבל תחושה שכופים עליו לעשות זאת. יש להסביר לו, בצורה אסרטיבית ומחבקת בו זמנית, על החשיבות בהרכבת משקפיים ועד כמה הם הכרחיים עבור תפקוד תקין של עיניו, דבר שיסייעו לו להתקדם ולהצליח בלימודים. 

לעתים קורה שהילד מדווח כי הוא רואה בלי משקפיים באותה חדות כפי שהוא רואה בעזרתם. הבעיה היא שזה נעשה על ידי כיווץ שריר פנימי של העין, עד שהעדשה מצליחה לרכז תמונה ברורה. בטווח הארוך זה עלול לעורר בעיות, כמו למשל בראייה למרחק, קשה לשריר להיות מכווץ תמיד ועם הזמן הילד ירגיש טשטוש בראייה וכאבי ראש. כיווץ מתמיד של השריר הפנימי בעין, במיוחד אצל ילדים יכול לגרום לפזילה, לכן חשוב אצלם להקפיד על הרכבת משקפיים כדי למנוע זאת ולמנוע השלכות לכיוון אפילו של עין עצלה.

פרמטרים לבחירת משקפי ראייה לילדים:

הדגש הבסיסי אך החשוב ביותר בבחירת משקפיים לילדים הוא המסגרת, ויש להקפיד על קניית מסגרת בטיחותית ונוחה לילד שתכסה את כל שטח העין, כי ילדים נוטים להפנות את מבטם כלפי מעלה וכך העדשה תכסה את כל שטח הראייה. יש לבדוק שמוטות המשקפיים תואמים את גודל ראשו של הילד על מנת שיוכל לנוע בחופשיות ולשחק ללא חשש שהמשקפיים יפלו. מומלץ לא לחבר למשקפיים שרוך או גומי, שכן אם יימשכו לאחור על ידי הילדים בגן או בבית הספר, הילד עלול להיחנק או להיפגע בפניו. בכל הנוגע לבחירת עדשות יש להתעקש על עדשות דקות ובטיחותיות העשויות מחומר בלתי שביר. 

בעת בחירת המשקפיים, להציג לו ממגוון האפשרויות כדי שירגיש שהוא לוקח חלק בהחלטה ולא הכול נעשה לפי רצון ההורים, גם אם במחיר שיבחר את הדגם שחיצונית אהוב עליו ופחות אהוב על ההורים. במקרים מן הסוג הזה יש לשמור על איזון בין צרכי הילד וקפדנות ההורים בנושאים רפואיים ובו זמנית לדאוג שיצא מרוצה מהתהליך הזה.

 

 

צרו איתי קשר